GYŰJTŐEDÉNY SÉRÜLÉS, TÖRÉS
Előfordul olyan eset, hogy a gyűjtőedények ürítés közben eltörnek és javítani, rosszabb esetben cserélni kell őket. De kinek a költsége a javítás vagy csere?
A műanyag elfárad, törékennyé válik a nyári tűző naptól, a téli hidegtől. Télen belefagy a nedves hulladék, ezért a téli ürítés során nagyobb igénybevételnek vannak kitéve. Az edény idővel eltörik, jellemzően nem akkor, amikor a hulladékot elhelyezik az edényben, hanem ürítés közben, mivel akkor nagyobb az igénybevétel. Tehát a legtöbb esetben nem a munkatársaink hibájából törik el a kuka – ez is előfordulhat – hanem az anyag „elöregedése” miatt.
MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. Általános Szerződési Feltételei az alábbiakat tartalmazza:
2.1.2.9 A 2.1.2.7 pontban foglaltak alkalmazása szempontjából, amennyiben hitelt érdemlő módon bizonyítható, hogy a Vegyes Gyűjtőedényt az Ingatlanhasználó az ürítést megelőző több, mint 5 éve szerezte be, vagy azt több, mint 5 éve gyártották, akkor úgy kell tekinteni, hogy a Vegyes Gyűjtőedény törése vagy használhatatlanná válása a Vegyes Gyűjtőedény természetes elhasználódásából ered.”
Tehát az ÁSZF alapján az 5 évnél idősebb gyűjtőedény sérülése, törése esetén annak pótlása az ingatlanhasználó feladata.
Az edény töréséhez vezet az is, ha az abban elhelyezett hulladék súlya meghaladja a maximális terhelhetőséget
:
Űrméret | Maximális teherbírás |
60 literes | 15 kg |
80 literes | 20 kg |
120 literes | 25 kg |
240 literes | 50 kg |
1100 literes (konténer) | 250 kg |
Túlterhelt edény ürítése közben történt sérülésért a szolgáltató nem vállal felelősséget! Kérjük, a fenti súlyhatárokat szíveskedjenek figyelembe venni.
A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység és a résztevékenység körébe tartozó, hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységek végzésének, valamint a közszolgáltatási résztevékenység igénybevételének részletes szabályairól szóló 169/2024. (VI. 29.) Korm. rendelet alapján a hulladék gyűjtéséhez MSZ EN 840 szerint szabványos edényzetet kell használni. A nem szabvány hulladékgyűjtő edények sérülése esetében az edény javítására, cseréjére az ingatlanhasználó nem jogosult.
Az edény sérülését 5 napon belül szíveskedjenek írásban bejelenteni ügyfélszolgálatunknak az info@pelsokom.hu email címre.
Kérjük, hogy a helyszíni szemléhez, javításhoz szükséges időpont egyeztetés miatt szíveskedjenek telefonos elérhetőségüket is megadni.
A bejelentéshez nyomtatvány itt letölthető:
Gyűjtőedény sérülés bejelentő lap
SÁRGA SZÍNŰ SZELEKTÍVES GYŰJTŐEDÉNY ELHASZNÁLÓDÁSA
A Délnyugat Balatoni Hulladékgazdálkodási Társulás tulajdonát képező, a KEOP-1.1.1/C/13-2013-0031 pályázat keretében beszerzett és a lakosság részére 2016 tavaszán kiosztott sárga színű 240 literes edényzet fenntartási ideje 2021. június hónapban lejár, az edények életkora meghaladta az 5 évet.
Az edény egyszeri juttatás volt, erre is érvényes az 5 éves garanciális idő, tehát amennyiben eltörik, azt már az ingatlan használónak kell javítania, cserélnie, ill. áttérhet a zsákos szeletív hulladékgyűjtésre.
Társaságunk Lengyeltóti, Zrínyi utca 1-3. szám alatti ügyfélszolgálati irodájában (NYITVATARTÁSI IDŐBEN) is vásárolható szabvány, jó minőségű, kerekes gyűjtőedények az alábbi egységárakon
:
Tájékoztató szabványos és nem szabványos hulladékgyűjtő edényekről
(MSZ EN 840-1)
A 60-80-120 l kétkerekű hulladékgyűjtő edények:
- az edények az MSZ EN 840-1 szabvány szerint készülnek
- fésűs ürítő szerkezettel üríthetők
- anyaguk UV-, hideg-, meleg- és vegyszerálló
- csendes, tömörgumi kerekekkel vannak ellátva
- az edények megfelelnek az EU zajvédelmi előírásainak
- felhasználóbarát
Az 50 és 110 l kerek hulladékgyűjtő edények:
- a kör keresztmetszetű, kerék nélküli edények nem felelnek meg az MSZ EN 840-1 szabványnak
- az edények fésűs ürítő szerkezettel nem üríthetők
- gyengébb minőségű műanyagból készülnek
- fedelük csak egy ponton illeszkedik
- gyakoribb a sérülés, rongálódás, törés veszélye